Szeged, 2024. október 14. – A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) nemzetközi színvonalú kutatásai mellett kiemelt figyelmet fordít társadalmi felelősségvállalására is. A szegedi központtal működő kutatócsoportok rendszeresen vesznek részt kulturális tömegrendezvényeken, illetve saját platformot is létrehoztak a tudomány népszerűsítésére Science Café néven. Legutóbb október 9-én Debrecenben járt a HCEMM csapata, míg novemberben már Pécsre látogatnak.
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) innovációban gazdag, világszínvonalú kutatásai mellett kiemelt figyelmet fordít innovatív társadalmi felelősségvállalására is. Ennek jegyében indították el 2 évvel ezelőtt országos tudománynépszerűsítő programjukat, a Science Cafét, amely mára önálló mikro branddé vált. Az elmúlt időszak alatt már összesen 5 eseményt tartottak, 2 Szegeden, 2 Budapesten, október 9-én pedig Debrecenben, és már javában zajlik a pécsi esemény előkészítése is.
Látogatók a HCEMM-ben a Kutatók Éjszakáján
Kiss Nóra, a HCEMM kommunikációs vezetője hangsúlyozta: „A Science Café mára önálló mikro branddé vált azok körében, akik laikusként vagy szakértőként nyitottak a tudomány színes világa iránt. Az események keretében kiváló kutatóink előadásai által ismerhetők meg eredményeik, teljesen díjmentesen, kulturális környezetben. Célunk, hogy a hallgatóság számára is befogadható formában prezentáljuk kutatási területeinket, illetve az esemény második felében lehetőséget adunk kérdezz-felelekre is. Mivel a HCEMM elsősorban népbetegségekre keres gyógymódokat, így a Science Café rövid idő alatt vált nagyon népszerűvé.”
A Science Café legutóbb Debrecenbe látogatott, ahol a résztvevők Dr. Pankotai Tibor előadását élvezhették, fókuszba helyezve a daganatdiagnosztika jelenét és jövőjét; míg a másik előadó Dr. Röst Gergely volt, aki „Káosz a konyhában, káosz a biológiában” címmel tartott prezentációt, amelyből kiderült, hogyan támaszkodik a biológia tudománya is a matematikára.
Science Cafe Debrecenben a HCEMM szervezésében
Kiss Nóra hangsúlyozta: „Az idei ősz rendkívül mozgalmas, hiszen pár napja jártunk Debrecenben, előtte a Kutatók Éjszakáján voltunk aktívak, ahol Dr. Karri Lamsa és Dr. Szegedi Viktor tartott tandem-előadást az emberi agy különbözéséről; Dr. Pankotai Tibor a Genom Integritás és DNS hibajavítás laboratóriumba kalauzolta el a látogatókat; Dr. Juhász Szilvia a testünkben élő mikroorganizmus közösségéről osztott meg érdekességeket, míg Dr. Réthi-Nagy Zsuzsánna a bélflóra változásait mutatta be. És már javában szervezzük a pécsi Science Café rendezvényünket is! Mindez azt bizonyítja, hogy számunkra a társadalmi felelősségvállalás, a tudománynépszerűsítés, a kutatói utánpótlás kiemelten fontos küldetés, amire jelentős erőforrást és figyelmet fordítunk.”
A HCEMM a tavalyi év sikerein felbuzdulva 2024-ben bővített tartalommal érkezett a Szegedi Ifjúsági Napokra is, ahol fesztiválkörnyezetben csináltak kedvet a kutatói életpályához kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt.
HCEMM a SZIN-en
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine – HCEMM) egy több létesítményben működő intézet, amelynek kutatói úttörő eljárások és terápiás módszerek fejlesztésével járulnak hozzá az egészségesebb öregedéshez. A HCEMM Program jelenleg többek között a H2020 Teaming Projekt támogatásával működik, melynek keretei között a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont a heidelbergi székhelyű EMBL-lel, mint partnerintézménnyel dolgozik együtt. A magyar kormány támogatása szintén elengedhetetlen a HCEMM működéséhez, ez jelenleg a Tématerületi Kiválósági Program és a Nemzeti Laboratóriumok Program projektjein keresztül valósul meg. A HCEMM célja, hogy az akadémiai és ipari területek között közvetítve, a molekuláris orvostudomány legújabb eszközein keresztül hozzájáruljon az öregedő magyar népesség életminőségének javításához, és az egészségügyi ellátás költségeinek csökkentéséhez. A szervezet sokrétű munkáját a szegedi székhelyű HCEMM Nonprofit Kft. irányítja.